Categories
Blog

Trendy w nowoczesnych elewacjach mieszkań i biur

Trendy w nowoczesnych elewacjach mieszkań i biur

Elewacja budynku wpływa na wygląd i charakter całej posesji. Jakie wykończenia są teraz najmodniejsze? Które materiały najchętniej wykorzystuje się celem ozdobienia ścian domów, mieszkań czy biur?

Nowoczesna elewacja domu z kamienia

Bardzo popularnym trendem od kilku sezonów są naturalne surowce. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszy się kamień elewacyjny. Dzięki bogatemu wzornictwu oraz niewątpliwych walorach dekoracyjnych świetnie sprawdza się zarówno na fasadach domów jednorodzinnych, jak i nowoczesnych biurowców. Stanowi niezwykle elegancki materiał wykończeniowy. Pozwala uzyskać piękne, trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne elewacje budynków. Można go z powodzeniem stosować na wybranych fragmentach ścian (np. wokół drzwi, okien lub na cokołach) bądź też na ich całej powierzchni. Do zalet kamienia naturalnego należy również wysoka wytrzymałość, znacznie lepsza niż w przypadku klasycznego tynku. Materiał okazuje się ponadto łatwy w pielęgnacji i zapewnia doskonałą wentylację.

Kamienne elewacje domów nowoczesnych świetnie komponują się z takimi materiałami jak drewno, stal albo szkło, tworząc oryginalne, trwałe i efektowne dekoracje. Surowiec pasuje znakomicie do geometrycznych kształtów oraz prostych linii budynków architektury współczesnej. Sprawdzi się też w przypadku konstrukcji, które powstały wiele lat temu. Kamienne, nowoczesne elewacje domów skutecznie odmienią ich oblicze na kolejne dekady.

Bogata gama różnych rodzajów oraz barw kamienia pozwala dopasować wykończenie do rozmaitych potrzeb czy gustu właścicieli nieruchomości. Dolomity bądź wapienie to polecany wybór dla osób ceniących minimalistyczny, zgodny z najnowszymi trendami wygląd. Granity wyróżniają się z kolei charakterystycznym usłojeniem i niezwykłą kolorystyką. Polecany pomysł na elewację domu to również piaskowiec, cechujący się przyjemną dla oka i dłoni strukturą.

Nowoczesne budownictwo z elewacją drewnianą

Prawdziwy renesans przeżywają obecnie także elewacje z drewna. Elementy wykonane z naturalnego materiału coraz częściej ozdabiają nie tylko domy jednorodzinne, ale również budynki wielorodzinne, obiekty handlowe i usługowe. Surowiec ten doskonale komponuje się z elementami szklanymi lub stalowymi, tworząc najmodniejsze, nowoczesne elewacje domu albo obiektu firmowego. Aby jeszcze lepiej podkreślić naturalny charakter elewacji, warto zadbać też o zielone otoczenie, sadząc wokół drzewa, krzewy czy kwiaty.

Drewno nawet najprostszej bryle dodaje ciepłego, przytulnego wdzięku oraz elegancji. Sprawdzi się więc na fasadzie budynków o prostych kształtach, a także na domach stylizowanych na dworki bądź z dachami dwu- i wielospadowymi.

Warto przy tym podkreślić nie tylko wizualne, ale również praktyczne zalety drewna elewacyjnego. Odpowiednio zamontowana okładzina drzewna skutecznie osłania obiekt przed wiatrem, a jednocześnie przepuszcza parę wodną. Drewniane, modne elewacje domów nie ulegają więc zniszczeniu i zachowują swój estetyczny wygląd na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *