Categories
Blog

Pielęgnacja kamienia naturalnego

Pielęgnacja kamienia naturalnego

Kamienna posadzka czy przydomowa elewacja jest jednym z najtrwalszych sposobów udekorowania budynku. Tak jak w przypadku każdego innego tworzywa – może jednak ulec nieestetycznym zabrudzeniom, które niekiedy trudno doczyścić. Jak usunąć plamy z kamienia naturalnego bez szkody dla jego struktury i jak zabezpieczyć materiał na przyszłość? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Czym czyścić kamień naturalny? Najlepsze metody

Dobór najlepszych środków do czyszczenia zależy od rodzaju zabrudzeń. Niewielkie plamy powstałe na skutek zachlapania błotem czy w wyniku osadzania się kurzu można z powodzeniem usunąć strumieniem wody pod większym ciśnieniem lub szczotką z twardym włosiem. Warto mieć na uwadze, że czyszczenie kamienia nie może opierać się na oblewaniu ściany dużą ilością wody w krótkim czasie. Nie chodzi bowiem o to, by kamień nią nasiąkł, ale o to, by pod wpływem ciśnienia „zmieść” z powierzchni niepożądane osady. Dzięki temu nie ulegnie niszczeniu podczas czyszczenia. Bardzo często wykorzystuje się także parę wodną. Prace powinno zlecać się specjalistom, którzy zadbają o bezpieczeństwo – zarówno kamienia, jak i osób znajdujących się w pobliżu.

Kiedy zastosować chemiczne środki czyszczące?

W niektórych przypadkach niezbędna okaże się jednak chemia kamieniarska. Jej zastosowanie sprawdzi się zawsze wtedy, gdy do czynienia mamy z tłustymi zabrudzeniami, takimi jak plamy z oleju lub wosku. Zawsze pamiętajmy o tym, by wybrać środek do czyszczenia kamienia dopasowany do jego rodzaju. Inaczej w kontakcie z konkretnym detergentem może zachowywać się bowiem marmur czy granit, a inaczej na przykład piaskowiec. Na rynku dostępne oferuje się środki przeznaczone do skutecznego usuwania mikroorganizmów, takich jak grzyby czy mech. Ich stosowanie jest szczególnie istotne, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę, ale także bezpieczeństwo użytkowników danego budynku. Specjaliści odradzają z kolei odkurzanie kamienia naturalnego. Absolutnie nie powinno się też używać preparatów przeznaczonych na przykład do drewna czy zaniedbywać konserwację. Dzięki temu unikniemy wysuszenia i kruszenia surowca.

Impregnacja kamieniarska, czyli sposób na ochronę i estetyczny wygląd

Kamienie używane do wykończenia wnętrz czy udekorowania elewacji w procesie produkcji odpowiednio się zabezpiecza. Dzięki szlifowaniu i polerowaniu ich pory zostają wygładzone, co zmniejsza ryzyko przenikania zabrudzeń. Warto mieć jednak na uwadze, że raz na jakiś czas należy dodatkowo je impregnować, by ochronić przed erozją, brudem, kurzem i wilgocią. Impregnacja kamienia naturalnego opiera się na stosowaniu preparatów zmniejszających nasiąkliwość, nadających połysk oraz wzmacniających strukturę. W przypadku, gdy kamień płowieje i z biegiem lat traci swój urok, można zamówić usługę piaskowania. Zabieg polega na wygładzeniu powierzchni za pomocą materiału ściernego.

Odpowiednio pielęgnowana elewacja czy posadzka z kamienia nawet po wielu latach wygląda jak nowa. Zaimpregnowany surowiec będzie odporny na wiatr, deszcz oraz nadmiar promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *