Categories
Blog

Elewacja wentylowana – zalety

Nowoczesne elewacje wentylowane są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i komercyjnych. Można się z nimi spotkać m.in. w obrębie domów jednorodzinnych, osiedli mieszkalnych, biurowców czy też budynków przemysłowych, publicznych oraz przynależnych do szeroko rozumianej infrastruktury transportowej. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy zatem, co to jest wentylacja wentylowana, na jakie dzieli się rodzaje oraz jakie są jej najważniejsze zalety.

Elewacja wentylowana – co to jest i jak działa?

Elewacje wentylowane to systemy okładzinowe, które łączą w ramach siebie dwie kluczowe z perspektywy inwestora cechy – oferują bardzo atrakcyjne walory wizualne, a przy tym w istotnym stopniu przyczyniają się również do poprawy parametrów termoizolacyjnych obiektu.

Rozwiązanie to uzyskiwane jest na bazie warstwy izolacyjnej, którą aplikuje się zarówno na ścianę, jak i same płyty elewacyjne. Dzięki jej szczelnemu przyleganiu do pokrytych nią powierzchni, budynek zyskuje efektywną ochronę przed oddziaływaniem potencjalnie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jednocześnie konstrukcja uwzględnia też specjalne szczeliny wentylacyjne, opracowane w taki sposób, aby zapewniały w jej obrębie optymalną cyrkulację powietrza, co przekłada się na zachodzenie tzw. efektu oddychania.

Elewacja wentylowana zalety najistotniejsze z punktu widzenia inwestora oraz domowników

Skoro wiemy już, co to jest wentylacja wentylowana, wyjaśnijmy, z jakimi korzyściami wiąże się jej specyficzna, opisana wcześniej budowa. Podstawowym atutem tego typu rozwiązań jest nadmieniony efekt oddychania ścian, co z kolei znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo kondensacji pary wodnej, a ponadto przekłada się na utrzymywanie jej ciśnienia oraz temperatury na stałym poziomie. Dzięki temu natomiast cały budynek odznacza się optymalnymi parametrami cieplnymi, co pozytywnie wpływa na komfort jego użytkowania oraz redukuje koszty związane z ogrzewaniem.

Z dodatkowych zalet elewacji wentylowanej wyszczególnić należy również:

  • wysoki współczynnik ochrony przeciwpożarowej,
  • brak obecności w konstrukcji mostków termicznych,
  • bogatą gamę kompatybilnych z nią konstrukcji nośnych,
  • materiały okładzinowe o stałych wymiarach,
  • odchylenia temperatury oraz wilgotności w ramach konstrukcji nośnej na niewielkim poziomie.

Najważniejsze rodzaje elewacji wentylowanych

Kluczowym kryterium podziału, które wykorzystuje się w odniesieniu do elewacji wentylowanych, jest klasyfikacja w zależności od zastosowanych materiałów okładzinowych. Spośród nich wyróżnia się przede wszystkim płyty laminowane HPL, metalowe, włókno-cementowe i ceramiczne, a także uzyskiwane z architektonicznego betonu, konglomeratów oraz kamieni naturalnych.

Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych wariantów, jest on propozycją szczególną, ponieważ powszechnie uchodzi za jedno z rozwiązań najlepszych pod względem parametrów wytrzymałościowych, a przy tym także za opcję najbardziej prestiżową. Okładziny kamienne ze szczególnym wskazaniem na te otrzymywane na bazie granitu czy piaskowca, odznaczają się bowiem szeregiem dodatkowych atutów, w wielu przypadkach niedostępnych dla pozostałych rodzajów elewacji wentylowanych. Do kluczowych z nich zaliczyć należy przede wszystkim niezwykle efektowną estetykę, wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz warunki atmosferyczne, a także dostępność w wielu niejednolitych wzorach, co przekłada się na możliwość uzyskania fasady w pełni zgodnej z przyjętą w określonej przestrzeni koncepcją architektoniczną.