Categories
Blog

Czy użycie kamienia naturalnego na schodach to dobry pomysł?

Kamień naturalny to doskonały materiał wykończeniowy znajdujący zastosowanie w wielu aranżacjach. Jego popularność wynika z faktu, że charakteryzuje się niezwykle atrakcyjnym wyglądem, a jednocześnie dużą trwałością. Oczywiście surowiec ten ma wiele odmian, które różnią się nie tylko aspektem wizualnym, ale także odpornością na ścieranie. Wybierając kamień na schody, należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na wytrzymałość – stopnie to inwestycja na długie lata, więc powinna zachować jak najlepszy wygląd, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Jaki kamień na schody wewnętrzne, a jaki na zewnętrzne?

Najpopularniejsze rodzaje kamienia na schody to granit, marmur, piaskowiec oraz trawertyn. Wszystkie z nich doskonale prezentują się nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale także w prywatnych domach. Występują w przeróżnych barwach i odcieniach, dlatego łatwo dopasować je do każdej aranżacji.

Szczególnie dużą wytrzymałością wyróżniają się granit i marmur, jednak te drugie szybciej matowieją, a nawet mogą się przebarwiać. Do zalet granitu należy również łatwiejsza obróbka, co daje szerokie możliwości przy produkcji takich schodów. Trochę więcej szczegółów trzeba wziąć pod uwagę przed decyzją, jaki kamień na schody zewnętrzne. Musi to być materiał odporny na zmienną temperaturę, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne. Z tego względu na zewnątrz najlepiej sprawdza się granit lub piaskowiec. Jeśli zależy nam na jak najtrwalszym surowcu, który nawet po wielu latach będzie tak samo funkcjonalny oraz estetyczny, to nie ma lepszego wyboru niż granit.

Czym wyczyścić schody z kamienia?

Kamienne schody to bardzo praktyczne rozwiązanie, niewymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak także na nich osadza się kurz i inne zabrudzenia. W celu przywrócenia blasku należy stosować skuteczne środki, odpowiednie do wybranego rodzaju kamienia. W przypadku granitu lub trawertynów wystarczy szmatka z wodą. Jeśli pozostaną plamy, do ich usunięcia można użyć łagodnych detergentów lub benzyny ekstrakcyjnej. Marmur to natomiast surowiec bardziej wymagający i nawet najłagodniejszych środków chemicznych nie powinno się tu często stosować. W przypadku zmatowienia konieczne okazuje się użycie specjalnych płynów. Piaskowiec najlepiej czyścić na sucho, a gdy wystąpią większe zabrudzenia, da się je usunąć przy pomocy ciepłej wody i detergentu. Niezależenie od tego, jaki wybrało się kamień, nie wolno stosować środków o wysokiej kwasowości. Warto też pamiętać, że wypolerowany kamień jest śliski. Dobrze go zabezpieczyć, by nie stwarzał niebezpieczeństwa, np. za pomocą pasków antypoślizgowych.

Ile kosztują schody z kamienia?

Schody wykonane z kamienia dodadzą elegancji każdej przestrzeni, a przy tym są bardzo funkcjonalne oraz długowieczne. Dla większości zainteresowanych takim rozwiązaniem nie bez znaczenia pozostaje jednak koszt. Trzeba liczyć się z wydatkiem na sam surowiec, projekt, produkcję oraz montaż. Niestety trudno podać konkretną sumę, ponieważ każda realizacja wygląda inaczej. Niewątpliwie to opłacalna inwestycja, ze względu na trwałość oraz znacznie łatwiejszą konserwację niż w przypadku schodów wykonanych z drewna.