Categories
Blog

Czym i jak wyczyścić kamień dekoracyjny, by odzyskał swoje piękno?

Kamieniem naturalnym we własnym wnętrzu interesuje się coraz więcej osób. Jego popularność wynika przede wszystkim z pięknego, szlachetnego wyglądu. Sprawdźmy, czym wyczyścić kamień dekoracyjny, by przywrócić mu dawny blask.

Odpowiedni środek do czyszczenia kamienia naturalnego

Każdy, kto zastanawia się, jak usunąć plamy z kamienia naturalnego, na wstępie powinien uzmysłowić sobie, że stosowanie pierwszego lepszego preparatu może okazać się niebezpieczne dla powierzchni. Należy dobrać odpowiedni środek do czyszczenia kamienia naturalnego, którego skład i działanie nie będzie stanowił zagrożenia dla jego warstwy zewnętrznej.

Ważna kwestia to także rodzaj materiału wykończeniowego. Najłatwiejsze zadanie mają właściciele posadzek czy ścian granitowych. Surowiec ten cechuje trwałość i wytrzymałość, dlatego dobrze znosi tradycyjne środki czyszczące. W przypadku tego materiału nie ma zatem konieczności kupowania dedykowanych płynów. Tradycyjna chemia myjąca nie uszkodzi granitu, jednak nie zapewni idealnego efektu odświeżenia, dlatego mimo wszystko warto postawić na profesjonalny preparat.

Inne materiały jak np. marmur czy piaskowiec mogą się zniszczyć, wyblaknąć, pęknąć, pokryć porami od stosowania uniwersalnych specyfików. Dlatego należy kupić środek czyszczący do konkretnego rodzaju kamienia naturalnego.

Jak czyścić kamień naturalny? Podpowiadamy krok po kroku

Nie wystarczy wiedzieć, czym wyczyścić kamień dekoracyjny i kupić właściwy produkt. Równie ważne jest umiejętne mycie. Jedynie stosowanie zalecanej techniki pozwoli efektywnie usunąć plamy z kamienia i jednocześnie nie zniszczyć jego powierzchni. Zatem, jak czyścić kamień naturalny w sposób bezpieczny i efektywny, by przywrócić jego dawny blask?

Krok 1 – nałóż środek

Na początku należy rozcieńczyć środek czyszczący wodą, zachowując wskazane przez producenta proporcje. Następnie trzeba nanieść roztwór na całą powierzchnię. Można w tym celu posłużyć się mopem, szczotką czy gąbką. Ilość nakładanego preparatu należy dostosować do stopnia zanieczyszczeń. W przypadku uporczywych plam powinna to być gruba warstwa. Najważniejsze, by równomiernie rozprowadzić substancję na całym kamieniu dekoracyjnym.

Krok 2 – odczekaj 10 minut

Czyszczenie kamienia naturalnego wymaga odczekania ok. dziesięciu minut po naniesieniu roztworu na posadzkę, by mógł on zacząć działać. Chodzi o to, by cząsteczki brudu zmiękły. Należy jednak uważać, by środek nie wysechł. Czasami konieczne będzie przystąpienie do dalszych czynności po krótszej przerwie.

Krok 3 – dokładne mycie

Na tym etapie następuje właściwe mycie. Należy dokładnie i intensywnie wyszorować cały kamień dekoracyjny. Ponownie, wystarczy użyć zwykłej szczotki, mopa lub ścierki. Idealnie, jeśli dysponujemy maszyną czyszczącą, ponieważ pozwoli to osiągnąć najlepszy efekt. Nie jest ona jednak konieczna.

Krok 4 – spłukiwanie i schnięcie

Na końcu wystarczy usunąć roztwór wraz z rozpuszczonymi zanieczyszczeniami przy pomocy samej wody, a następnie wytrzeć mokre strefy oraz pozostawić powierzchnię do całkowitego wyschnięcia. Kiedy to nastąpi, zaobserwować da się, że kamień stał się czysty i odzyskał naturalne piękno.