Categories
Blog

Ogrodzenie posesji – naturalny kamień

Ogrodzenie posesji – naturalny kamień

Ogrodzenia z kamienia pięknie prezentują się przez długie lata, dlatego okazują się jedną z najchętniej wybieranych konstrukcji. Ich urok tkwi w naturalnym materiale oraz niepowtarzalnych formach. Każda realizacja będzie wyglądała trochę inaczej i tym samym wyróżniała się spośród dziesiątek innych w okolicy. Płot kamienny to też rozwiązanie niezwykle praktyczne i idealnie spełniające swoją najważniejszą funkcję, czyli zabezpieczenie posesji.

Płoty z kamienia w siatce – czy to dobry pomysł?

Jednym z najpopularniejszych sposobów udekorowania i zabezpieczenia przydomowej posesji są ogrodzenia kamienne gabionowe. Ich podstawę stanowi solidny i starannie wykończony kosz z siatki. W środku metalowego stelaża umieszcza się niewielkie kamienie w dużej ilości. Dzięki temu powstaje oryginalna i wytrzymała konstrukcja o naturalnym wyglądzie. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje gabionów oraz sposoby ich wypełnienia. Istnieje możliwość wyboru wielu ciekawych odcieni siatki oraz kamienia i tym samym dopasowania ich stylistycznie do otoczenia. Jasne – białe lub szare gabiony z kamieniem w kolorze piasku nadadzą posesji śródziemnomorskiego charakteru, a te ciemniejsze doskonale odnajdą się w przypadku domów w stylu dworkowym. To doskonały pomysł na płot długowieczny i niezwykle nowoczesny. Płot z kamienia do gabionów pomoże stworzyć spójną aranżację na przykład z usypanym ze żwirku podjazdem czy ścieżkami prowadzącymi do budynku.

Trwałe i estetyczne ogrodzenie z kamienia elewacyjnego

Ciekawy pomysł na ogrodzenie stanowi kamień elewacyjny ułożony w nietuzinkowe wzory. To surowiec, który można estetycznie połączyć z różnymi rodzajami tworzyw i tym samym stworzyć aranżację dopasowaną do własnych wymagań stylistycznych. Ten rodzaj kamienia często pojawia się w towarzystwie kutych bram i płotów, drewna czy metalowych siatek, tworząc ażurowe ogrodzenie z kamieni. Można udekorować nim słupki, do których mocowane są kolejne przęsła czy murowany wjazd na działkę. Niekiedy wybiera się go do ozdobienia i utrwalenia wysokich murów otaczających posesję. Dzięki temu całość prezentuje się lekko i estetycznie, jednocześnie pozwalając zachować maksymalną prywatność i zabezpieczenie przed intruzami. W każdym z tych przypadków materiał okaże się niezwykle wytrzymały oraz elegancki. Sprawdzi się także do wykończenia przydomowej elewacji, dzięki czemu płot będzie idealnie współgrał z dekoracją budynku.

Ekologicznie i ponadczasowo – pomysł na płot z naturalnych surowców

Płot z kamieni to bez wątpienia jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrodzenie posesji. Naturalny materiał dobrze zniesie mróz, deszcz i ekspozycję na promienie słoneczne, wyciszy podwórze i pozwoli na zachowanie kameralnej atmosfery. Dużą zaletą ogrodzenia z kamienia jest też jego uniwersalny charakter. Pasuje do różnych stylów architektonicznych i okazuje się ponadczasowe, ponieważ nigdy nie wychodzi z mody. Jego czyszczenie i pielęgnacja nie stanowią problemu. Zazwyczaj wystarczy strumień wody, by usunąć zabrudzenia, i konserwacja raz na kilka sezonów, by utrzymać zachwycający efekt.