Categories
Blog

Kamieniarz – artysta czy zwykły murarz?

Kamieniarz – artysta czy zwykły murarz?

Kamień od wieków był często stosowanym surowcem budowlanym. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych nadal jest chętnie wybierany. Współcześnie wykorzystuje się go do tworzenia zewnętrznej elewacji budynków, wznoszenia płotów, murów, podjazdów, chodników, alejek, ścieżek, uliczek, nagrobków, rzeźb, reliefów, ogrodzeń, tarasów, schodów oraz wielu innych części architektury zarówno świeckiej, jak i sakralnej.

Tak szerokie zastosowanie kamienia stawia ogromne wymagania przed osobami pracującymi z tym materiałem. Postęp technologiczny oraz korespondencja rozmaitych sztuk wizualnych przenikająca do codziennego użytku, przyczyniły się do rozwoju nowej dziedziny, jaką jest kamieniarstwo artystyczne stosowane przy realizacji rozmaitych elementów architektonicznych. Kamieniarze natomiast zyskali miano artystów – rzemieślników. Obecnie łączą oni umiejętności budowlane ze sztuką, co umożliwia im stworzenie unikatowych konstrukcji. Współcześnie nie wystarczy położyć kostki na chodniku przed domem – trzeba jeszcze umieć wykonać niepowtarzalne elementy dekoracyjne, które spełnią potrzeby estetyczne najbardziej wymagających klientów.

Rzeźbienie w kamieniu – rzemiosło wymagające ponadprzeciętnej precyzji

Rzeźbienie to czynność, podczas której kładzie się bardzo duży nacisk na umiejętności manualne oraz wysoki stopień zdolności widzenia przestrzennego. Ponadto od kamieniarzy oczekuje się szerokiej wiedzy na temat trendów w architekturze zarówno budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, jak i zorientowania w zagospodarowaniu przestrzennym, a także w projektowaniu ogrodów oraz parków. Wiedza ta w połączeniu z bogatym doświadczeniem w branży budowlanej sprawia, że rzeźbienie w kamieniu należy do wysoko wyspecjalizowanego rzemiosła artystycznego, pozwalającego na wykonanie efektownych realizacji w sposób trwały i elegancki. Dlatego współcześnie zawód kamieniarza wymaga ukończenia szkoły w tym kierunku, odbycia praktyk zawodowych lub staży, a także rozmaitych kursów lub szkoleń specjalistycznych.

To, co wyróżnia rzeźbienie w kamieniu to ponadprzeciętna precyzja podczas każdego ruchu gwarantująca najwyższą jakość wyrobów. Ponadto praca kamieniarza zmusza do użycia siły fizycznej podczas obórki surowca przy pomocy rozmaitych narzędzi.

Kamieniarstwo artystyczne – ponadczasowa sztuka

Współcześnie położenie posadzki z kamienia lub wykonanie płyty nagrobkowej jest ściśle związane z procesem tworzenia. Dziś kamieniarz to autor realizacji, który nie tylko ją zbudował, lecz również zaprojektował, wybrał rodzaj surowców, ich kolorystykę, a także czuwał nad procesem tworzenia od początku do końca.

W tej branży potrzebny jest również zmysł estetyczny pozwalający na wykonywanie harmonijnych, eleganckich, ponadczasowych i solidnych realizacji, często stanowiących dzieła sztuki. Reasumując, obecnie kamieniarstwo artystyczne to dziedzina, którą zajmują się wysoko wykwalifikowani specjaliści tworzący w sposób precyzyjny niepowtarzalne elementy architektoniczne. Profesjonalni rzemieślnicy wiedzą, jak uczynić z kawałka kamienia prawdziwe cuda.